מידע מקצועי

הודעת בנק ישראל על הגבלת חשבון הבנק לתקופה של שנה


השבוע, בפסק דין שניתן על ידי בית משפט השלום בחיפה, קיבל בית המשפט את מלוא את טענותיי ביחס להתנהלות לקויה של הבנק בהחזרת שיקים ללקוח, והורה על ביטול ההגבלה על חשבונו!!

הפסיקה קבעה כמה עקרונות שיכולים להביא לביטול הגבלה, בין היתר עקרונות אלה:

  1. כשבין הלקוח ובין הבנק היה קיים הסכם שבנוהג לפיו הבנק מאפשר ללקוח לחרוג מהמסגרת אשראי שהועמדה לו מבלי להחזיר לו שיקים (בדר"כ תוך התחייבות של הלקוח לכסות את החריגה תוך יום-יומיים).

  2. כשהבנק הפר את החובה שלו לשלוח ללקוח התראה לפני הגבלה לאחר שהחזיר 5 שיקים.

במקרה הספציפי שהועבר לטיפולי, במשך השנים איפשר הבנק ללקוח לחרוג ממסגרת האשראי ולכבד שיקים שנמשכים מהחשבון תוך מתן אפשרות ללקוח לכסות את החריגה באותו היום או ביום שלאחר מכן.

לאחר שהתחלפה ההנהלה בסניף הבנק, במהלך תקופה של שנה, החזיר הבנק ללקוח 10 שיקים בזמנים שונים, במסגרות אשראי שונות כך שלעיתים בעת חריגה מהמסגרת הוא מחזיר שיק ובזמן מאוחר יותר בעת חריגה מחליט שלא להחזיר שיק.

חמור מזה, הבנק כשל מלהזהיר את הלקוח אודות המשמעות של החזרת שיקים כאשר הפר את חובתו לשלוח התראה לפני הגבלה לאחר חזרתם של 5 שיקים ראשונים והמציא התראה בדיעבד רק לאחר חזרתם של 9 שיקים!!!.

מניסיוני המשפטי אוכל להמליץ לכם שעל מנת להימנע מהטרחה ועגמת הנפש שיש במקרים כאלה, שמרו על קשר עם הבנק שלכם, בעיקר אם יש לכם עסק - לימדו מתי מתחלפים מנהלי סניפים כי לכל אחד אג'נדה משלו (זה קורה הרבה יותר ממה שנדמה לנו), והקפידו לא לחרוג.


  מאמרים אחרונים
חפש לפי נושא  
No tags yet.

אני כאן לשירותכם!  |  04-8440808  |  054-569-6993  |  

עקבו אחריי בפייסבוק!